Najlepsze zdjęcia  Nowe zdjęcia


Oficjalny regulamin galerii internetowej fotokolej.pl - własności Gdańskiego Klubu Fotografii Kolejowej

§1 Ogólne założenia

1. fotokolej.pl jest galerią o tematyce kolejowej. Umieszczanie zdjęć o innej tematyce nie jest przewidziane.

2. Aby mieć możliwośc umieszczania tu zdjęć, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem.

§2 Użytkownicy

1. Aby otrzymać konto na fotokolej.pl, należy wysłać do nas e-mail z proponowanym nickiem i hasłem. Szczegóły są na TEJ stronie. Brak aktywności na galerii może być przyczyną unieważnienia konta, lub zmiany jego parametrów (np. ograniczenia w głosowaniu). Dodanie na galerię zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym będzie równoznaczne z likwidacją konta bez powiadomienia.

2. Każdy zarejestrowany użytkownik może umieszczać komentarze pod zdjęciami. Komentarze nie powinny zbytnio odbiegać od tematu zdjęcia pod którym się znajdują. Wszystkie komentarze chamskie, wulgarne lub wywołujące niezdrowe emocje będą usuwane przez administratorów. Umieszczanie spamu i reklam w komentarzach jest zabronione.

3. Każdy zarejestrowany użytkownik (z małymi wyjątkami - szczegóły na TEJ stronie) może oceniać zdjęcia. W GKFK obowiązuje skala ocen od 1 do 10. Oceny są jawne, po dodaniu oceny ta pokazuje się automatycznie na liście ocen (od dnia 6 września). Administratorzy ingerują tu jedynie w przypadku ocen ewidentnie złośliwych lub nagminnego wystawiania ocen skrajnych. Wszelkie zachowania typowe dla "dzieci neostrady" będą tępione z cała surowością. Oceniamy wyłącznie zdjęcie a nie np. nasz stosunek do osoby autora.

4. Użytkownicy wulgarni, nie stosujący się do §2 ptk. 2,3 regulaminu galerii fotokolej.pl oraz ci, który swoimi wypowiedziami oraz postępowaniem krzywdzą bądź obrażają innych użytkowników - obniżając tym samym poziom galerii - będą usuwani bez wcześniejszego powiadomienia.

5. Użytkownicy, których czas nieaktywności na galerii przekroczył 3 tygodnie (chodzi o osoby, które nie oceniają, nie komentują oraz nie umieszczają zdjęć) - będą usuwani bez wcześniejszego powiadomienia, lub możliwości konta będą ograniczone.

     5.1 Użytkownicy, którzy wcześniej zgłoszą do głównego administratora swoją dłuższą nieobecność na galerii - nie zostaną usunięci.

§3 Zdjęcia

1. Obowiązuje limit 4 zdjęć dziennie, w przeciwnym wypadku zdjęcia "ponadprogramowe" będą usuwane.

2. Zdjęcia umieszczane na fotokolej.pl muszą:

     2.1 Mieć wymiary nie większe niż 1200px w poziomie

     2.2 "ważyć" do 3MB

     2.3 Być poprawnie wykonane i obrobione (zdjęcia krzywe, nieostre, prześwietlone lub niedoświetlone, nieostre, poruszone i inne nie spełniające naszych skromnych oczekiwań będą usuwane z galerii). Oczywiście przy ocenie zdjęc historycznych będziemy o wiele bardziej tolerancyjni.

     2.4 Być umieszczane w odpowiednich działach. W przypadku braku stosownego działu należy powiadomić dowolnego administratora o tym fakcie.

     2.5 Być prawidłowo opisane na co składa się:

          2.5.1 TYTUŁ zdjęcia - dla typowych zdjęć składów przewiduje się umieszczanie w tytule serii i numeru sfotografowanego pojazdu np. ET22-1000, 060DA-2410 lub EN57-1212 + EN57-1216 w przypadku np. 2 jednostek lub 2 lokomotyw. Przy innych zdjęciach tytuł powinien być równie krótki i jednoznaczny, ściśle związany z tematem bądz motywem zdjęcia.

          2.5.2 OPIS zdjęcia - obowiązkowo należy tu umieścić datę i miejsce wykonania zdjęcia oraz wszystkie istotne dane dotyczące sfotografowanego pojazdu, składu czy obiektu.

          2.5.3 SŁOWA KLUCZOWE - tu obowiązkowo umieszczamy nazwę miejscowości w której zdjęcie zostało zrobione, seria lokomotywy, seria i numer (np. ET22-1000),w nazwach wielowyrazowych jak np. Gdynia Główna Osobowa należy pisać zamiast spacji podkreslnik (przykład: Gdynia_Główna_Osobowa), numer linii według wykazu D29 (te dane są dostępne Tutaj) oraz wszystkie wyrazy mające istotne znaczenie podczas wyszukiwania zdjęcia. W interesie autora leży właściwe wpisanie odpowiednich słów kluczowych. W przeciwnym razie inni użytkownicy mogą mieć trudności ze znalezieniem zdjęcia.

3. Przy dodawaniu zdjęć generalnie dzielimy je na 4 rodzaje:

     3.1 Szlakowe - tutaj dużą rolę odgrywa całość fotografowanego składu, oraz pokazanie tego co dzieje się "krajobrazowo" wokół niego.

     3.2 Portrety - gdy lokomotywa wyraźnie dominuje w kadrze i jest wyłącznie jego "tematem". Takie zdjęcia na fotokolej.pl mogą być gorzej oceniane (jako mało ambitne) i trzeba się liczyć z możliwością ich usunięcia przez administratora.

     3.3 Impresje - Pokazanie kolei z innej strony, liczymy na pomysłowośc autorów. Ten typ zdjęć będzie oceniany bardziej obiektywnie na fotokolej.pl Nieudanych zdjęć - a jedynie "podciągniętych" w programach graficznych pod impresję - nie uznajemy i oceniamy je jako zdjęcia nieudane. Prosimy o rozważne podejście do tematu.

     3.4 Zdjęcia Historyczne - zdjęcia szlaków, pociągów, stacji itp. które zostały wykonane przed 2000 r. Wyjątkiem jest dodawanie zdjęć do tej kategori, gdy mamy doczynienia z likwidacją danej lini po roku 2000. Te zdjęcia nie podlegają ocenie.

4. Umieszczanie w galerii zdjęć kradzionych jest zabronione. W przypadku ujawnienia takiego incydentu - konto osoby umieszczającej kradzione fotografie zostanie usunięte bez uprzedzenia.

§4 Oceny

1. Na fotokolej.pl obowiązuje 10 stopniowa skala ocen od "1" do "10"

2. Zdjęcia, które przy minimum 6 ocenach uzyskały średnią ocen równą 6.00 lub gorszą - są usuwane z galerii.

§5 Fotografia Tygodnia

1. Od 18.03.07 na stronie fotokolej.pl prowadzony jest konkurs na najlepsze zdjęcia tygodnia.

2. Zdjęcia tygodnia wybierają administratorzy.

3. Aby zdjęcie wzieło udział w konkursie, musi być umieszczone w naszym serwisie oraz poprawnie opisane.

4. Zdjęcia tygodnia nie mogą być zdjęciami z działu " Zdjęcia Historyczne ".

5. Administratorzy nie mogą brać pod uwagę swoich własnych zdjęc przy wyborze zdjęcia tygodnia.

6. Terminy konkursu:

     6.1 zdjęcie tygodnia wybierają administratorzy w weekend każdego tygodnia ( piątek-niedziela)

     6.2 zdjęcie to pokazane jest na stronie głównej, aż do następnego wyboru czyli następnego weekendu

§6 Sprawy ogólne

1. Niniejszy regulamin będzie sukcesywnie uzupełniany o istotne kwestie, których nie obejmuje na dzień dzisiejszy. Ostateczna interpretacja regulaminu oraz decyzje w kwestiach, których regulamin nie obejmuje - należą do administratorów fotokolej.pl.

Pozdrawiamy,

administracja strony fotokolej.pl